2006. godine osnovali smo Kosovski centar za borbu protiv raka dojke „JETA / VITA“ sa najboljim ciljem i uprkos mnogim izazovima, postigli smo cilj da informacije o raku dojke stignu u svaki dom, kod svake žene...živim govorom, sa informacijama medicinskih stručnjaka, sa lecima, brošurama, radionicama, u svim opštinama na Kosovu, tako da se bolest otkrije što je ranije moguće, u ranim fazama, kada je opstanak duži i bolji, kada su tretmani lakši i manji, kada troškovi su manji, kako za porodicu tako i za društvo. Nafije Latifi.

Borba za zdravlje vašeg tela može biti jedna od najvećih bitaka kroz koju čovek može da prođe. Ova borba nije bila laka ni za gospođu Nafije Latifi, iz sela Dubrava u Kačaniku, kojoj je u 54. godini dijagnostikovan rak dojke.

Nakon nekoliko dugih borbi sa ovom bolešću, Nafija je pobedila. U intervjuu koji ima za cilj da informiše i podigne svest svih žena o raku dojke, Nafija prepričava svoje lično iskustvo preživele od ove bolesti, u vreme kada na Kosovu nije postojao onkološki institut za lečenje ovih pacijenata.

Nafija nam je pričala o vremenu kada je dijagnostifikovana, do lečenja, kao i o životu nakon ove bolesti. Rekla nam je i o volonterskim aktivnostima koje je organizovala u okviru svog udruženja, kao nezaustavljiv ambasador u borbi protiv raka dojke.

Profesiju kojom se bavila 40 godina napustila je zbog raka, čak je i časopis koji je sama osnovala ugašen, ali rak nije mogao da ugasi njenu volju za životom.

Nafijeva bolest zatekla ju je u životnoj fazi kada je bila maksimalno posvećena profesiji. Rekla nam i da je radila non-stop, skoro 24 sata dnevno. Pored svog osmočasovnog rada, osnovala je i svoj časopis "Rrezja".

Njeno suočavanje sa rakom počelo je jedne noći kada je primetila neobičnu žlezdu na desnoj strani grudi. Pošto je o ovoj bolesti bila samo obaveštena, posumnjala je i uradila je neophodne testove.

Slika: Nafije Morina

Ispostavilo se da je žlezda rak i Nafija je krenula putem lečenja. Morala je da ode u Nemačku jer na Kosovu 2006 godine nisu postojale onkološke klinike.

Nafijina bolest se vratila još dva puta i bila je primorana da prima brojne i skupe terapije, kao i da se podvrgne operaciji. Međutim, uz stalnu podršku porodice, društva i zdravstvenog osoblja, emocionalna i fizička iskustva su ublažena, a volja za životom povećana.

Između ostalog, bolest je zahtevala od Nafije da značajno poveća brigu za ishranu i zdravstvenu negu.

Dobra ishrana i fizička aktivnost uvek su važni, ali pacijenti sa rakom treba da obrate pažnju na takve faktore jer oni mogu imati veliki uticaj na njihovo zdravlje.

Nafija kaže da je, dok je bolovala od raka, ali i nakon toga prestala da puši, potpuno je prestala da jede crveno meso i usredsredila se na to da se hrani mnogo zdravije.

Što se tiče fizičkih aktivnosti koje su takođe veoma važne, kaže da nije osoba koja previše sedi, voli šetnju u prirodi i plivanje u moru tokom toplih sezona.

Posvećena informisanju žena na Kosovu o rizicima od raka dojke

Nafija je 2006. godine, uz podršku porodice i društva, otvorila prvi Centar za borbu protiv raka dojke na Kosovu "JETA / VITA". Od tada je postala inspirativna aktivistkinja za podizanje svesti žena o zaštiti od ove bolesti koja je nažalost prilično česta. Prema Američkom društvu za borbu protiv raka, svaku osmu ženu u Americi svake godine napadne rak dojke.

Ono što je počelo kao razmena iskustava i susreti sa ženama koje su iskusile ili su imale istu bolest, dogodilo se u okruženju za odmor za svaku ženu obolelu od raka.

Takođe, osnivanjem udruženja, mnoge žene širom Kosova odjednom su počele da uče više o raku dojke i značaju godišnjih pregleda.

Za ovo Nafija kaže:

Kroz razgovore sam pokušala da ublažim bol i poteškoće koje ove žene imaju kada prolaze kroz različite stadijume bolesti. Pokušala sam da upoznam svaku ženu koja me je pozvala i predstavila mi se. Dozvolite mi da razgovaram sa njom, da joj dam informacije o svojim iskustvima. Pokušala sam da im pomognem na bilo koji način. 

Godinama udruženje deli smernice i savete - kako živeti sa bolešću, kako se vratiti porodici, poslu i organizovalo je mnoga okupljanja i druge aktivnosti mobilizacije. Nafjja dodaje: „Brošure, letci, informativna predavanja u opštinama na Kosovu, pronašli smo različite načine da razgovaramo sa desetinama, hiljadama žena o ovoj opasnoj bolesti.”

Takođe 14 godina zaredom, tokom oktobra, Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, Centar je organizovao HODANJE sa jedinom svrhom, podizanjem svesti žena o ovoj bolesti.

Sve ovo, prema Nafiji, imalo je ogroman uticaj na prenošenje poruka koje su one htele da prenesu društvu.

Od našeg pojavljivanja u javnosti, u onkološki institut se pojavljuju žene sa mnogo ranijim stadijumima. Žene koje nemaju problema, koje idu na redovne preglede, da vide ima li razloga za zabrinutost.

Nakon što su Nafija i druge žene koje su se pridružile ovom pozivu podigle glas, uspele su da obezbede mobilni mamograf 2014. godine.

Dobavljanjem ovog uređaja rano je otkrivena bolest, jer su lekari odlazili po Kosovu radi besplatnih pregleda dojki.

Takođe uz stalno insistiranje na adresi unutar Kosova na kojoj bi se mogle lečiti žene pogođene rakom dojke, na sreću 2011. godine u Prištini je osnovan prvi onkološki institut.

Za mlade žene koje nerado idu na preglede dojki, Nafija ima poruku: „Ako rano saznate preživećete, ako zakasnite, možete produžiti život, ali kvalitet života je veoma loš i troškovi lečenja su zapanjujući.”

Konačno, ovo je Naifijin savet svim ženama: „Čuvajte se, radite samopreglede i redovne godišnje preglede, jer rano otkrivanje je preživljavanje.”

Ona predlaže ženama da se jednom godišnje pregledaju ultrazvukom kako bi stalno pratile stanje dojki.

Veliko hvala gđi. Nafije za njen doprinos i posvećenost borbi protiv raka dojke, kao i za spremnost da svoje iskustvo podeli sa nama.

Dok se molimo da nastavimo sa podizanjem svesti i brigom o svom zdravlju svakog meseca, a ne samo u oktobru. Na ovaj način ćemo sprečiti razvoj ćelija raka u našem telu. 

Pridružite nam se u zajedničkom pobedi protiv raka dojke. Sve što treba da uradimo je da se brinemo o sebi!