Ebru Özdemir jejedna uspšena iženjerka koja je nastavila porodičnu tradiciju. Rodjena u Ankari, koja je karijeru počela u Limak Investments. Godine 2010 je izabrana za Predsednicu Borda u Limak Investments. Medju velikim projektima koje je uspela da završi obuhvataju: Medjunarodni Aerodrom u Istanbulu “Sabiha Gökçen”,

Medjunarodni Aerodrom u Prištini i Limak Port Iskenderun. Ebru Ozdemir je jedina izabrana osoba iz Turske u Savetodavnom Bordu Biznisa UNECE PPP (Ekonomska Komisija Ujedinjenih Nacija za Javno- Privatni Partneritet u Evropi) u 2014 godini. Ona je dala jednu proširenu izjavu za magazin Energy ,gde pokazuje kako je dospela ovde sa fokusom u pravima žena.

Energy: Koji su izazovi sa kojima se suočavaju žene u liderskim pozicijama-posebno za žene kao vi, u sektoru gradjevine i inženjerije? Presedavanje jedne od najvećih grupa biznisa iz Turske koja je sa uspehom završila više od 100 projekata, čija vrednost prelazi 10 milijardi dolara, koliko je teško za jednu ženu u biznisu?

Ebru Ozdemir: Dok žene još uvek pokušavaju da dostignu vrh biznisa, one se suočavaju sa puno izazova za koje mnogi od njihovih kolega muškaraca nemaju nijednu ideju. Na žalost, ova pitanja sprečavaju mnoge žene da postignu njihov cilj da bi postale rukovodioci u njihovim kompanijama i smanjuju njihove sposobnosti da bi napredovale u biznisu.

Jedan od najvećih izazova je jednakost na radnom mestu. Ovo je takodje važno za sektore gradjevine i inženjireje. Muškarci nadvladaju u izvršnim rangovima i žene se suočavaju sa neproporcionalnim izazovima u njihovim naporima sa dostizanje vrha. Plate žena su niže od muškaraca u svakom nivou radne snage. U nivou C, nejednakost medju muškarcima i ženama je možda najnaglašenija.

Izgradnja jedne  “sisterhood”, dobijanje podrške od ostalih žena je druga na mojoj listi.

Žene u biznisu treba da podrže i osnaže medju sobom. Žene treba da pokazuju zajedništvo, strast, savršenost i entuzijazam da bi osnovali temelje za napredak preko našeg rada. Na nivou C, mi imamo potrebe zs jedan “Executive Sisterhood” koji će funkcionisati kao jedan katalizator u povećanju polne jednakosti na radnom mestu. Ali prvo, treba da budemo zajedno.

I zadnje, takodje toliko važno, nije dovoljno da budeš u ulozi i sesti za stolom.

Žene lideri treba da govore sa uverenjem

One trebas da urade da se njihov glas sluša, da dele njihove perspektive, jer ovo može pomoći u formiranju politika.

Energy: Vi ste poznata kao advokat za ženska prava, neprestano radeći u osnaživanju ženske studente. Da li možete da nam pokažete vaš put i koji su bili glavni izazovi sa kojima ste se suočili dok ste zastupali za njih?

Ebru Ozdemir: Inžinjerija je uvek bila deo mog života. Porasla sam u porodici inženjera. Moja majka je bila jedini student žena inženjer u njenom razredu u Turskoj 1960 godine. Moj otac je inženjer, takodje kao moj brat. Ja sam uvek bila okružena od inžinjera. Što više, ja sam porasla u jednoj sredini biznisa inženjera i da budem iskrena, uvek me je pratila ova sredina. Zato, bilo je prirodno da ja nastavim jednu karijeru u inžinjeriji.

Ja mislim da je izazov broj jedan percepcija. Ja verujem da ima fantastičnih mogućnosti tamo vani za žene i posle se setite koliko nisu svesni mnogi ljudi još uvek za ulogu koju žene igraju u našem društvu. Uzmite inženjeriju za primer, činjenica je da su inženjeri projektovali vaš mobilni telefon, oni su kreatori koji stoje iza električne mašine, iako su često otpušteni kao muškarci. Ali nije istina!

Mi nemamo luksuz da diskriminišemo žene, koje predstavljaju 50 odsto stanovništva, uprkos tehnološkom napretku koji smo postigli. Ovo je neodrživo i neprihvatljivo. To oštećuje tehnološki razvoj, usporavajući društveni i ekonomski razvoj. Treba da ima sistematskih i stabilnih napora, od škola, u univerzitetima i radnim mestima, da bi ohrabrile žene u svim opcijama karijere, obuhvatajući inženjersku karijeru.

Energy: Da li mislite da su žene danas za jedan korak ispred u poredjenju sa prošlim vremenima i koliko mislite da se poštuju njihova prava?

Ebru Ozdemir: Još uvek imamo jedan dug put da bi osnažile žene na politički, obrazovni, ekonomski i zakonski način. Izazovi i problemi su isti kao u Turskoj, na Kosovu, Regionu i ostalom delu sveta, da bi dostigli polnu jednakost i osnaživanje žena, prosto rečeno. Zato, da bi odredili jednu zajedničku agendu sa ambicijom promovisanje polne jednakosti u celom svetu i da bi zajednički prevazišli prepreke koje ometaju razvoj žena, treba da bude prioritet broj jedan za sve nas

Energy: U vezi sa napretkom žena u opšte, vi ste takodje osnivač i predsednica fondacije Limak, oblast čija je investicija u neprestanom i dugoročnom zastupanju napretka žena u inženjerskoj karijeri. Koliko je vaša fondacija bila u stanju da izgura žene napred u Turskoj?

Ebru Ozdemir: Svako treba biti obuhvaćen na aktivan način u promeni! To je pravo liderstvo, verujem. U Limak, naša vizija biznisa ostvarena u svim mestima gde delujemo, U Turskoj, na Kosovu, u Kuvajtu, u Senegalu, je jasna: 

Svaki pozitivni uticaj koji stvaramo za društva u kojima delujemo, imaće koristi naš biznis i obezbediće našu dugoročnu održivost

Zato, u Limak, mi radimo da bi obezbedili da naše biznis i investicije doprinose u stvaranju jednog pozitivnog uticaja za zemlju i njene ljude.

U ovom cilju, mi smo osnovali fondaciju Limak u 2016 godini na način da menadžiramo na strateški način socijalne investicije u Limak Group. U našem portfelju, mi imamo mnoga dela i završenih inicijativa u Turskoj: Devojke inženjeri u Turskoj (TMK), SDG Impact Accelerator, Filharmonijski Orkestar Limak, TEA – prvi program za ubrzavanje početka energije u Turskoj, najveća škola u Turskoj za decu sa ograničenim sposobnostima i razne programe u obrazovanju, zdravlju, sportu i dr. Van zemlje, mi takodje investiramo za buduće generacije u mestima gde mi delujemo  preko raznih vrsta aktivnosti. Na primer u Kuvajtu, mi rukovodimo sa Devojkama Inženjerima Kuvajta kao i Platformom Ekonomskog Osnaživanja Žene Kuvajta. U Senegalu, Akademija LAS, jedan centar obuke za usluge aerodroma. Na Kosovu imamo dva posebna programa KEDS Academy i Limak ASI.

Osnaživanje žena je jedna oblast mog ličnog interesa, jedna lična ambicija, jedna lična težnja za mene, kako sam objasnila.

Zato, preko raznih programa u Turskoj i van nje, mi ciljamo da opremimo nove žene inženjere sa potrebnim sredstvima da bi se takmičile i postigle

Isnpiracija mlade generacije novih žena inženjera je jedna od najvecih ambicija u licnom i profesionalnom životu uspeh u budućem radnom mestu i da pomognemo njih da predvide njihovu buduću karijeru u inženjeriji. Devojke Inženjeri Turske, (TMK) is Limak Foundation’s ‘flagship’ project. Mi imamo partnerstvo sa Turskim Ministrarstvom Porodice i Socijalnih Politika, Turskim Ministarstvom Nacionalnog Obrazovanja, kao i UNDP Turska. 2020-ta obeležava 5-u godinu programa i uspeli smo više od 120 studenata žena inžinjerije, više od

150 mentora, žene profesionalci inženjerije do sada. Više od 60 studenata su diplomirali u programu i oni su zaposleni u kompaniji više inženjerije u Turskoj.

Energy: Prema vama, koji su glavni izazovi sa kojima se suočavaju žene danas po svetu?

Ebru Ozdemir: Jedna od izazova koji naglašava sve naše bitke na globalnom nivou, je nedostatak žena u pozicijama vlasti. Od borda korporacija do akademija, od sudskog sistema do političkog rukovodjenja na celom svetu, nedostatak žena u visokim pozicijama nastavlja da smeta napredovanje u mnogim pitanjima, od delenja bogatstva pa do diskriminacije u svim njenim oblicima. Ja verujem da što brže razumemo da je nedostatak žena u rukovodećim pozicijama zadržava nazad ne samo žene, nego sve ljude, pre ćemo biti u stanju da napreduju naša društva u celini.

Jedan drugi izazov su predrasude. Nezavisno od iskustva, stručnosti, obrazovanja ili sposobnosti jedne žene, priroda naših društava podstiče percepciju da su žene manje sposobne i manje kompetetne od muškaraca. U stvari ovo jedan od razloga za sve oblike nejednakosti koju mi doživljavamo.

Energy: Osim vašeg glavnog poslovanja, vi svaki dan radite za polnu jednakost u društvu. Vi ste takodje našli podršku od Programa Ujedinjenih Nacija za Razvoj (UNDP) za Devojke Inžinjere Turske. Kako se osećate kada slušate vaš glas na toliko visokim nivoima ?

Ebru Ozdemir: Mnogo vam hvala na ovim lepim rečima. Ja snažno verujem da rukovodjenje žena može promeniti svet! Ovo nije samo u roku poslovanja, uopšte. Žene imaju tendenciju da vladaju Koncenzusom. One imaju tendenciju dobrodošlice za doprinos od drugih i veruju da ima više da se dobije preko saradnje. One takodje stvaraju jedan raznovrsni stil liderstva, prosto jer su one nejasne za pol, zasnovano na njihovim iskustvima. Ja verujem da svet ima puno da dobije od rukovodjenja žena. Ja verujem da smo imale puno sreće što smo imale podršku UNDP u Turskoj za projekat Devojke Inženjeri, još od njenog početka. Kao što je rečeno, mi takodje imamo partneritet sa dva posebna ministarstva u Turskoj, kao i ostalim institucijama (obuhvatajući Univerzitet Boğaziçi, PERYÖN i dr.) Podrška UNDP-a u Turskoj je dovela jedan medjunarodni projekat kao i jedan globalni andjeo u Projektu. We had the chance to be heard internationally, as well as benchmark our work.

Energy: Koja su bila glavna dostignuća za koje ste ponosne u ovom projektu?

Ebru Ozdemir: Kao što je rečeno, inžinjerija je bila uvek deo mog života. Odrastajući u jednoj porodici inženjera i imajući jedan model, koji je jedan inženjer i verujući na odlučan način osnaživanje žena, meni je trebalo samo da sledim put dat put od toga i moje porodice.

Inspiracija druge generacije žena inžinjera bila je uvek jedna lična inspiracija za mene. I osećam se srećnom i toliko ponosnom što sam mogla da počnem da ostvarujem ovaj san, ovu viziju preko Devojaka Inžinjera Turske i ostalih programa .

Kao što je rečeno, inžinjerija je bila uvek deo mog života. Odrastajući u jednoj porodici inženjera i imajući jedan model,

Još uvek imamo jedan dug put da bi osnažile žene na politicki, obrazovni, ekonomski i zakonski nacin koji je jedan inženjer i verujući na odlučan način osnaživanje žena, meni je trebalo samo da sledim put dat put od toga i moje porodice.

Inspiracija druge generacije žena inžinjera bila je uvek jedna lična inspiracija za mene

I osećam se srećnom i toliko ponosnom što sam mogla da počnem da ostvarujem ovaj san, ovu viziju preko Devojaka Inžinjera Turske i ostalih programa .Uvek sam želela da uradim nešto veoma dobro za ovo pitanje, prošla sam dugo vreme razmišljajući za to. Hvala prijateljima, porodici, kolegama u Limak i van Limaka koji su ujedinili snage samnom. Tada smo počeli da mislimo: Ako rešimo ovaj problem, kakav treba da bude? Šta da pružimo i šta da očekujemo? Mi smo uvek održavali fokus u postojećim projektima u ovoj polju u celom svetu. Reč po reč, mi smo projektovali čitavu ideju kao inženjer!

I danas mi smo ostavili iza 5 godina od početka projekata u Turskoj. Sada smo dostigli na više od 120 studenata u Turskoj. I ne samo za studente pošto smo ostvarili jedan sličan program gde se takodje indirektno dotiču sa svojim prijateljima, porodicama, intruktorima. Za ovo broj na koji smo uticali do sada je mnogo veći.

Energy: Koji su planovi, ciljevi, vaše ambicije u budućnosti i dali će biti jedne medjunarodne inicijative koja zaštićuje ženska prava, potencijalno rukovodjena od vas?

Ebru Ozdemir: Zašto da ne? Isnpiracija mlade generacije novih žena inženjera je jedna od najvećih ambicija u ličnom i profesionalnom životu. Zaista, ovo ne treba neophodno da bude u inženjeriji. Ja imam ambicije da vidim više žena koje se osnažuju i uzimaju rukovodeće pozicije u svetu biznisa, u politici, u diplomatiji, u akademiji.

Ovo je razlog zašto ja investiram mnogo napora i moje vreme za Projekat Devojaka u Turskoj i Kuvajtu i mnogim ostalim projektima koje smo ostvarili sa fondacijom Limak. Želim svim srcem da ta dva projekta i ostali da se prošire u bližoj budućnosti i da će dokazati da će biti održivi. Ja stvarno želim da ovi projekti budu “globalni”, umesto da budu “lokalni” ili “regionalni”. Na tom uglu gledanja radimo i u Limaku. Naše partneritetsvo sa UNDP Turska dokazuje da je mnogo plodan da bi završili naš rad na drugom nivou, to znači “da ide globalno”.

Energy: Koja je vaša poruka za žene koje čitaju ovaj intervju?

Ebru Ozdemir: Ja sam lično i aktivno obuhvaćena i radim u pravcu vizije, pokušala sam da objasnim.

Ja verujem da ova vizija zahteva Strpljenje, Strast, Istrajnost lično

Vi treba da budete strpljivi: Promena se dešava, ali se ne dešava brzo. Vi treba da imate strast za ono šta radite i ono što predvidjate. Zadnja, i toliko važna, treba da budete istrajni...To znači da treba da puno radite na svom pitanju, treba da budete tvrdoglavi i posvećeni.