KEDS i KESCO pojašnjavaju da oni ne povećavaju cene i da nisu odgovorni za tarifnu strukturu. Ova struktura se sačinjava nakon podnošenja zahteva za maksimalno odobreni prihod (MOP). Prilikom podnošenja zahteva za tarife, sve zainteresovane strane, uključujući i nas, imaju pravo da dostave svoje predloge. Međutim, RUE je taj koji donosi odluke. Do sada 95 odsto naših predloga nije uzeto u obzir. Dakle, ukidanje blok tarife u 2017. godini bila je i ostaje isključiva odgovornost RUE-a. Mi nismo kreatori politika, već smo samo operativne kompanije.  

Nismo videli da je bilo koja država zbog krize uperila prst u distributivnu kompaniju. Distributivna kompanija distribuira električnu energiju koju ima na raspolaganju.  Ako postoji dovoljna proizvodnja i ako se troškovi uvoza pokrivaju, sistem se ne afektuje. Na Kosovu se desilo suprotno: troškovi uvoza mesecima nisu bili pokriveni, a kada je električna energija bila najpotrebnija, domaća proizvodnja se znatno smanjila. Ni uvozne cene ni domaća proizvodnja nisu u našim rukama.  

Kada se troškovi ne pokrivaju, dolazi do pucanja karika elektroenergetskog lanca.  Akumulirani dug prema KOSTT-u i KEK-u nastao je upravo usled nepokrivanja troškova uvoza u dužem vremenskom periodu. Da je ovaj dug bio plaćen kompanijama, restrikcije električne energije bi počele već od septembra.  

Iskoristili smo sva sredstva i još u avgustu smo upozorili na to da uvozne cene znatno rastu i da se mora nešto preduzeti. Niko ništa nije preduzeo. Podneli smo i zahtev za vanrednu reviziju tarifa kako ne bi došlo do afektiranja sistema i kako bi korisnici i dalje primali adekvatne usluge, ali ponovo nije ništa urađeno. RUE je to opravdao rečima: Cene električne energije na berzama su spekulativne i smanjiće se!

U međuvremeno se u praksi desilo upravo suprotno, cene su i dalje rasle. Nastavili smo da nosimo teret dok nisu iscrpljena sva naša finansijska sredstva i mogućnosti. Da su kreatori politika delovali na vreme i uzeli u obzir naše zahteve i upozorenja, ne bismo došli u ovu situaciju. Ona bi se mnogo lakše prevazišla.  

Mi smo dosledno radili onoliko koliko je to bilo u našim rukama. Dobit i gubici KEDS/KESCO su regulisani i ako se prekorači, onda se sledeće godine vraća u sistem sa kamatom od 8 odsto. Dakle, sve je matematička formula! Inače, obe kompanije su poslednju godinu završile sa gubicima.  

U međuvremenu, sve što se do sada zaradilo otišlo je u korist građana Kosova. Za osam godina našeg poslovanja uložili smo 190 miliona evra u domaću elektroenergetsku mrežu koju smo zatekli u teškom stanju. Ona je sada značajno poboljšana. Kao rezultat efikasnog poslovanja i ulaganja, cene električne energije se nisu menjale dugi niz godina. Istovremeno, vlasnici su do sada dali iz svog džepa preko 60 miliona evra za problematične gubitke.

U ovim okolnostima, KEDS/KESCO zahtevaju od svih stranaka koje kreiraju politike da učine najbolje moguće za funkcionisanje sistema jer od adekvatnih odluka i politika koristi ostvaruje direktno kosovski potrošač. Kada u kriznim okolnostima svako obavlja svoj posao predano i odgovorno, onda se one mogu mnogo lakše prebroditi.